Přeskočit na obsah

Strakonice-hrad od vychoduPřirozenou spádovou oblast okresního města Strakonice tvoří v dnešní době na 70 obcí. 57 z nich je prostřednictvím dobrovolných svazků obcí sdruženo v Místní akční skupině LAG Strakonicko. Kromě obcí z bezprostředního okolí Strakonic se to týká Středního a Dolního Pootaví a Šumavského Podlesí.

Zajímavostí v historii Strakonic je, že vznikly sloučením 4 osad (Strakonice, Bezděkov, Žabokrty a Lom). Vývoj města souvisí s historií Strakonického hradu, která se datuje do 13. století. V 15. století přešel hrad do majetku řádu johanitů, kteří ze Strakonic spravovali své komendy v celých českých zemích až do konce 17. století. Další rozvoj města nastal v 19. století, kdy byla založena textilní továrna Fezko a ve 20. století po založení České zbrojovky (ČZ), proslulé nejen výrobou ručních zbraní, ale především motorek značky Jawa.

VolynkaDruhým největším centrem Strakonicka je Volyně, která se pyšní statutem města již od roku 1299, kdy byla součástí majetku pražské kapituly. V letech 1521-1529 byla na náměstí italskými staviteli postavena budova radnice – půvabná renesanční stavba s loubím a věží, jejíž celé průčelí je pokryto sgrafity. Původní výzdoba však byla o 350 let později těžce poškozena ohněm a ta nynější pochází z r. 1927. 16. století přineslo rozvoj řemesel, z nichž nejpočetnější byly cechy soukenické, koželužské (související s tehdy rozšířeným chovem ovcí) a pekařské. Dokladem početné židovské komunity ve Volyni je hřbitov, založený asi na počátku 18. století za obcí. Volyně je městem škol, naopak průmyslem zůstala téměř nedotčena.

Obec Cehnice, ležící asi na polovině cesty ze Strakonic, do Vodňan je známa od poloviny 14. století a je zajímavá především dochovanou renesanční tvrzí s gotickým jádrem. Místem setkávání je areál Devět králů, jehož jádro tvoří replika nedaleko obce objeveného kruhového kultovního areálu z mladší doby bronzové. V areálu je dále venkovní podium, stodola rekonstruovaná jako společenská místnost se zázemím a infocentrem zaměřené na keltské památky v blízkosti obce.

Architektonicky zajímavým společenským centrem – nově vybudovanou Ratejnou – se může pochlubit i obec Řepice, založená r. 1251 Přemyslem Otakarem II. Z historických památek se dochoval pozdně gotický špýchar, ohradní zeď bývalé zahrady se dvěma hranolovými baštami – altánky. Budova s čp. 1 je ozdobena renesančním štítem. Řepice se stala vítězem soutěže Vesnice roku 2012.

Katovice-02Ze Strakonic proti proudu Otavy najdeme nedaleko od sebe městys Katovice a obec Střelské Hoštice. Nedaleko Katovic se vypíná Kněží hora, na níž stálo v 9. století mohutné slovanské hradiště. Kostel sv. Filipa a Jakuba v Katovicích je původně románský, s renesanční přestavbou. Střelským Hošticím dominuje mohutná stavba původně renesančního zámku, jehož část dnes hostí Muzeum řeky Otavy a voroplavby.

Jižní část Strakonicka náleží už do Pošumaví a má podhorský charakter. Památkou nadregionálního významu je unikátně dochovaný mlýn v Hoslovicích. Za návštěvu stojí i zámek v Česticích s regionálním muzeem, nedaleká rozhledna a Kalvárie.

To pravé ze Strakonicka – Regionální značky

PRACHENSKO Regionalni produktNa Strakonicku má značku PRÁCHEŇSKO regionální produkt® okolo 20 řemeslníků a umělců z nejrůznějších oborů. Vedle různých technik tvorby krajkových oděvních doplňků (paličkovaná krajka a frivolitková krajka) i obrázků a dekorací jsou značku získaly například dřevěné hračky, malované kraslice, jihočeský dekorativní perník, vinuté perle, smaltované šperky, originální keramické knoflíky, anebo oděvy ze lnu a bavlny a ručně dlabané mísy ze dřeva.

Mezi potravinami a přírodními produkty nemůže chybět med, značkou byly oceněny i typické ozdoby na hnětýnky a štěkeňské koláčky, ale také Prácheňské prase a hovězí z Hoslovic. Řadu produktů s prácheňskou značkou doplňuje pivo DUDÁK z Měšťanského pivovaru ve Strakonicích.

Do systému značení byly zařazeny i regionální publikace a fotografie s tematikou Prácheňska, které je možno obdivovat a nakoupit v antikvariátě na strakonickém hradě.

Strakonická galerie Leticia nabízí nejen autorskou tvorbu z ateliéru UMKERA – zejména originální keramické knoflíky a šperky, ale také obrazy, grafiku, sochy, keramiku dekorativní i užitkovou, porcelán, skleněné plastiky a historické sklo od českých i zahraničních umělců.

Ve Volyni stojí za návštěvu krámek Jaroslava Frencla, kde jsou k vidění drobné figurky, sochy, plastiky, křížky, ale hlavně betlémy z lipového dřeva.

Značku PRÁCHEŇSKO regionální produkt® získaly na Strakonicku také dvě restaurace a jeden penzion.

Na nádvoří středověkého strakonického hradu najdete stylovou restauraci Hradní sklípek s letní terasou. Můžete se těšit na příjemné nekuřácké prostředí s nádechem středověku, rodinnou atmosféru, přátelský a ochotný personál a v neposlední řadě na zajímavý kulinářský zážitek. V průběhu roku nabízí i pokrmy spjaté s různými tradičními svátky – Velikonoce, sv. Martin, Vánoce apod., ve stylovém prostředí bude zážitkem i svatební hostina nebo jiné slavnostní setkání. V letních měsících je možné posedět na terase přímo pod majestátní věží Rumpál. Příjemnou atmosféru restaurace dotváří různorodá stylová hudba, pořádají se zde také taneční večery či veselice s dudáckou muzikou.

Restaurace a penzion Lovecká bašta se nachází na okraji Strakonic a je důsledně zařízena v loveckém stylu. Nápaditý interiér doplňuje nabídka chutných pokrmů evropské kuchyně, ale především zvěřinových specialit. U restaurace je i penzion, který nabízí ubytování ve čtyřech pokojích s maximální kapacitou 11 osob, každý pokoj je vybaven sociálním zařízením, TV a Wi-Fi připojením. Obě zařízení mají bezbariérový přístup.

Praskání ohně a grilování, taneční večery, plavení koní v rybníku, to vše je možné zažít v Penzionu a ranči U Starýho kance v Hoslovicích. Ranč nabízí rodinám i skupinám ubytování, stravování převážně z místních produktů, jízdu na koni, venkovní i krytou jízdárnu, dovolenou s vaším koněm či pejskem, rybaření, grilování a výlety po značených cyklistických a koňských stezkách, a dokonce i letní tábory pro děti, vše v prostředí malebné vesničky Hoslovice, kousek nad známým středověkým mlýnem.

Užitečné kontakty:

Městské informační centrum Strakonice

Velké náměstí 2, 386 21 Strakonice

Tel.: 383 700 700

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.strakonice.eu

Městské informační centrum

stará radnice

nám. Svobody 1, 387 01 Volyně

Tel.: 383 372 908

Mobil: 605 976 288

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.