Přeskočit na obsah

MiroviceSvazek obcí Severního Písecka se rozkládá podél Vltavy a Otavy od hranic Středočeského kraje až po obce západně od Písku. Region má čistě venkovský charakter s nízkou hustotou osídlení. Turisticky jednoznačně největším lákadlem je zámek Orlík nad Vltavou a Orlická přehrada jako taková, i když většina břehů spadajících do tohoto území má strmý skalnatý charakter. Výjimku tvoří okolí osady Velký Vír, kde jsou písčité pláže i přístaviště lodí. Jižní cíp nádrže, mezi zámkem Orlík a Zvíkovským podhradím, nabízí romantické výhledy ze stejnojmenné naučné stezky.

Za návštěvu stojí i nedaleké městečko Mirovice, založené s přesně vyměřeným, prostorným čtverhranným rynkem. Původně gotický kostel sv. byl v roce 1726 nákladně přestavěn a rozšířen v barokním stylu podle návrhů slavného stavitele Kiliana Dientzenhofera ml. Severozápadně od Mirovic u říčky Skalice najdete nově upravený židovský hřbitov, jeden z nemnoha zachovalých v Čechách. Byl založen v roce 1680 a svému účelu přestal sloužit po druhé světové válce.

Při vyslovení jména města Mirotice se znalcům výtvarného umění vybaví jméno Mikoláše Alše. Narodil se zde a prožil tu téměř sedmnáct let svého života. Přestože se sem již nikdy natrvalo nevrátil, kreslil, maloval a rozvíjel celé panoráma svého rodného kraje, který mu nikdy nevymizel z paměti. S Miroticemi byl spojen také život zakladatele tradice lidového loutkářství Matěje Kopeckého nebo autora „Našich furiantů“ a „Zvíkovského raráška“ Ladislava Stroupežnického, rodáka z nedalekých Cerhonic. Mnoho zajímavostí o osudech těchto významných osobností obsahuje expozice mirotického Muzea Mikoláše Alše a Matěje Kopeckého.

Čížová - ZlivicePrvní dochované písemné doklady o Čimelicích jsou až po roce 1400, poměrně pozdní vznik však Čimelice rychle dohonily a zaujaly významné místo v celém regionu. Zásluhu na tom měl rod Bissingenů, zejména pak Karel Bohumil Bissingen, mimo jiného i hejtman Prácheňského kraje, který v letech 1728–1730 nechal postavit vedle staré čimelické tvrze nový zámek a propojil ho se zámkem v Rakovicích lipovým stromořadím. Později zde byly umístěny sochy Jana Hammera, kterého kolem roku 1736 povolal do svých služeb. Hammerovo sochařské a řezbářské dílo, tzv. „Čimelické baroko“, přetrvalo věky.  

Dalším skvostem regionu je kostel sv. Ondřeje v Radobytcích, vysvěcený v roce 1360, ale dochované stavební prvky svědčí o jeho postavení již ve 13. století.

Čížovou naleznete v půvabné kotlině pod nepřehlédnutelnou Čížovskou horou (512 m n. m.), asi 6 km severně od Písku. Zámek v Čížové, vzniklý přestavbou starší renesanční tvrze, v současné době je nepřístupný. Kostel sv. Jakuba Většího pochází z poloviny 13. století a spolu s gotickou zvonicí, kaplí sv. Barbory a kaplankou tvoří areál na pahorku nad obcí.

To pravé ze Severního Písecka

Na Severním Písecku získalo značku PRÁCHEŇSKO regionální produkt® zatím 11 produktů. Významné místo mezi nimi zaujímají dekorace a šperky z přírodních materiálů i skla a kovu. Vedle drobných šperků jsou to i skleněné mísy a masivní dřevěné rámy nebo věnce a aranžmá z přírodnin.

V nabídce nechybí ani vyhlášený chleba, med nebo výrobky z kozího a kravského mléka. Voňavé bochníky čerstvého chleba nakoupit přímo v pekárně ve Zlivicích, pro sýry a další pochoutky z kravského i kozího mléka je možné se zastavit na farmě v Jaroticích.

Značku PRÁCHEŇSKO regionální produkt® pro ubytovací zařízení získal Apartmán U Čarků. Nachází se v centru malebné obce Čížová, jihočeské vesnici roku 2010. Hosté mají k dispozici dvě dvoulůžkové ložnice, dvě přistýlky a velkou, plně vybavenou, obytnou kuchyň. K dispozici je Wi-Fi připojení. Součástí apartmánu je terasa a zahrada, nabízíme i půjčení a servis kol.

Další ubytovací možnosti přehledně nabízí Informační systém cestovního ruchu Písecka, který se stal dokonce držitelem Zlatého erbu pro nejlepší turistickou prezentaci roku 2011. Vedle kontaktů na hotely, penziony, chaty, chalupy a další ubytovací zařízení, poskytuje komplexní informační servis pro návštěvníky regionu.

Užitečné kontakty:

Infocentrum Písek

Velké náměstí 113

397 01 Písek

Tel.: 387 999 999

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.pisek.eu

Zámek Orlík

398 07 Orlík nad Vltavou

Tel.: 382 275 101

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

www.zamekorlik.cz

Infocentrum obce Čížová

Ćížová 127

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tel.: 606 774 077

www.cizova.cz