Přeskočit na obsah

Rozhledna Pětnice u ZáboříObci Záboří dominuje kostel sv. Petra a Pavla s přilehlou zvonicí. Jde o původně románskou stavbu, písemný doklad o existenci kostela pochází z r. 1305 a nalézá se v archivu kláštera sv. Jiří. Raně gotický kostel byl rozšířen o boční lodě roku 1607 a vnitřní zařízení v r.1713. Ke kostelu byla v r. 1728 v barokním slohu přistavěna fara. Původní dřevěná zvonice po vyhoření někdy koncem 16. stol. byla znovu postavena z kamene a v r. 1713 vedle zvonice byla současně s ní postavena barokní brána, vedoucí na hřbitov kolem kostela.

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1298.

Na zábořském hřbitově odpočívají sourozenci Blanka a Christian Battagliovi – známí cyklisté. Cyklista Christian Battaglia ujel na svém kole neskutečných 935 000 km. Byla po něm dokonce pojmenována Šumavská magistrála - cyklotrasa č. 33 Christiana Battaglii. Jeho pamětní desku najdete právě v Bratronicích, odkud Battaglia pocházel.

Na kopci západně od Záboří ve výšce 580 metrů nad mořem stojí rozhledna Pětnice, otevřená roku 2009. Jedná se o vysílač mobilního operátora, doplněný o vyhlídkovou plošinu ve výšce 25 metrů. Název získala od nedalekého lesa Pětnice. Nabízí široký výhled na okolní Blatensko a Strakonicko, ale také dál na Šumavu na jihu a Brdy na severu.