Přeskočit na obsah

BlatnaBlatensko je oblast na severozápadě Jihočeského kraje, atraktivní turistický regionseverozápadně od Strakonic s charakteristickou krásnou jihočeskou krajinou, hodnotnými kulturními památkami, bohatou historií a tradičním rybářstvím.Mírně zvlněná krajina Blatenska je oživená zrcadly rybníků, na něž dohlíží řada dochovaných tvrzí i památné kostely. Počítáme do něj celkem 32 obcí a měst, centrem regionu je město Blatná.

Na celém území svazku obcí působí stejnojmenná místní akční skupina, jejímž cílem je přispět ke zvýšení atraktivity území, posílení lokálního patriotismu, zlepšení sociálně kulturního zázemí, zpracování koncepce rozvoje území, podpory spolupráce, partnerství a vzdělávání. Strategický plán MAS Svazku obcí Blatenska se zaměřuje na zachování a rozvoj řemeslných tradic a podnikání, podporu aktivit pro cestovní ruch, obnovu a rozvoj vesnice, občanskou vybavenost a služby a přenos informací a vzdělávání, které se zaměřuje mimo jiné i na poznávání historie a kulturních hodnot regionu.

První písemná zmínka o Blatné pochází z roku 1235. Roku 1601 byla císařem Rudolfem II. povýšena na město a od poloviny 19. do 60. let 20. století byla centrem politického a soudního okresu. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Dominantou Blatné je vodní zámek, původně gotický hrad. Vedle zámku je výraznou dominantou města zvonice – blatenská věž z roku 1724, dnes však novogoticky upravená, která stojí v centru města a je vidět z širokého okolí.

SedliceNa hlavní silnici na Písek leží město Sedlice, známé svou ručně paličkovanou krajkou, která se tu pod rukama šikovných krajkářek rodí již přes 450 let. Počátek této tradice sahá až do 15. století. Ve městě se nachází i několik památkově zajímavých domů s renesančními a barokními fasádami a také renesanční, v 17. století barokně upravený zámek.

Jižně od Sedlice najdete poutní kostel sv. Jana Křtitele, který vévodí širokému okolí městyse Radomyšl. Jihozápadně od Blatné, u Kadova, se nachází jeden z největších viklanů v Česku.

Zástavbě obce Lnáře dominuje raně barokní zámek z druhé poloviny 17. století, postavený v těsném sousedství goticko-renesanční tvrze. Na zámku je možno navštívit nevšední expozici Muzea kočky. Zahrnuje informace a předměty dokládající historii soužití člověka a kočky od starověkého Egypta po současnost. V sousední tvrzi je informační centrum, miniexpozice lidového řemesla Blatenska a stálá expozice skláře a výtvarníka Bohumila Eliáše. Lnáře jsou rovněž známy svou rybníkářskou tradicí. Počátkem 20. století zde ředitel velkostatku Ing. Theodor Mokrý vyšlechtil zvláštní odrůdu bezšupinatého kapra zvaného lnářský modrák.

Sklárna v Bělčicích se zabývá výrobou skla podle vzorů z antiky až po renesanci. Vyrábějí se zde převážně repliky a reminiscence historického skla, oceněné prácheňskou regionální značkou. Významným rodákem z Bělčic je Ladislav Stehlík, známý básník a spisovatel. Jeho asi neznámějším dílem je trilogie „Země zamyšlená“.

Do Myštic se vjíždí po hrázi rybníka Labuť, který je se svými 108 ha plochy a 3 km délky největším rybníkem celého Blatenska. Rybníkářská tradice v blatenském regionu je doložitelná již ve 14. století. Rybník byl vybudován v letech 1492 až 1503 a původně se jmenoval Střížovický podle nedaleké vsi.

To pravé z Blatenska

PRACHENSKO Regionalni produktOd počátku udělování regionální značky PRÁCHEŇSKO regionální produkt® v roce 2011 získalo toto označení více než 20 výrobků z Blatenska. Oceněné produkty zastupují jak bohatou nabídku tradičních rukodělných činností (paličkovaná krajka, včelí úly, dekorativní sklo, šité panenky, březová košťata, vrbové košíky, ručně vyráběné šperky, keramika), tak obory novější (gemmo přípravky, herní prvky pro dětská hřiště, patchwork, drátkované ozdoby, výrobky z pedigu, originální textilní kabelky nebo masivní nábytek).

Regionální značka stále častěji upozorňuje také na kvalitní místní potraviny a přírodní produkty. Na Blatensku proto nemůže mezi produkty se značkou chybět tradiční Prácheňský knedlík a med od místních včelařů (Oldřich Kníže a Ondřej Hejduk).

Zcela výjimečný význam mají pro Blatensko růže. I když se dnes již nepěstují přímo v Blatné, kterou proslavil v první polovině minulého století šlechtitel Jan Böhm, růžové školky v nedalekých Skaličanech patří k nejvyhlášenějším u nás. Nakoupit sazenice lze přímo na místě, samozřejmostí jsou i objednávky přes internet.

Nevšední zážitek nabízí návštěva sklářské manufaktury v Bělčicích. Zabývá se převážně výrobou replik a reminiscencí historického skla podle vzorů od antiky až po renesanci. Mnohé jsou určeny k běžnému používání.

Mistrovství uměleckého řemesla přiblíží i reprezentační prodejna o.p.s. Sedlická krajka na náměstí v Sedlici. Prodejna nabízí nepřeberné množství hotových výrobků a veškeré pomůcky potřebné k výrobě paličkované krajky.

Značku značky PRÁCHEŇSKO regionální produkt® mají na Blatensku i dva penziony s pestrými doprovodnými službami.
Na lesní samotě nedaleko Myštic se ukrývá Penzion Mlýn Kostřata, kde si hosté užívají rodinnou atmosféru a pohostinnost a pochutnávají si na domácí kuchyni z vlastních surovin, na přání i vegetariánské. K ubytování louží stylově zařízené dvou až čtyřlůžkové pokoje se sociálním zařízením. Kromě velké jídelny je pro hosty k dispozici i vinárna s barem, kde si mohou podle chuti také zahrát kulečník nebo šipky. Relaxovat je možné i v sauně nebo venkovním bazénu, velká zahrada vybízí k příjemnému posezení s grilováním. Penzion je vhodný také pro pořádání seminářů a kurzů. Skupiny mohou využít velkou multifunkční místnost se sociálním zařízením, která lze využíti i jako tělocvičnu.
Hospoda „Na statku“ v obci Pole nedaleko Kadova využívá všechny prostory někdejšího statku k pohostinským účelům. Hospoda s penzionem nabízí až 39 lůžek, na sadu je hřiště nohej/volej, bazén, altán a udírna. Ve stodole je pódium pro koncerty a divadla, ale také taneční parket. Posedět je možno v kolně u pece (k tomu patří sele nebo gril). Malé hospodské sporty (pinčes, biliár, fotbálek) se provozují na sále, v bývalých chlévech se ukrývá školicí místnost a vinárna. Celý objekt je ideální nejen pro rodinnou rekreaci, ale tako k pořádání školení, svateb a dalších oslav. O prázdninách navíc konají pravidelná divadelní představení nejen pro děti.

Všechny aktuální držitele regionální značky PRÁCHEŇSKO regionální produkt® najdete na www.regionalni-znacky.cz/prachensko

Užitečné kontakty:

Regionální informační a mapové turistické centrum Blatná
Najdete nás v centru města pod blatenskou věží
tř. J.P. Koubka 4
388 01 Blatná
Tel.: 383 323 100
GSM: 737 285 550
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.mesto-blatna.cz/informacni-centrum/

Galerie a infocentrum tvrz Lnáře
Lnáře 17
387 42 Lnáře
Tel.: 380 423 770
E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
www.lnare-obec.cz